Sammensætning af de rådgivende grupper

Rådgivende grupper, som dækker agenturets primære driftsaktiviteter, giver os strategisk vejledning og feedback om vores arbejde. Medlemmerne heraf udpeges af EU-OSHA og agenturets bestyrelse og omfatter personer fra arbejdstager- og arbejdsgiverorganisationer og regeringer.

OKAG - OSH Knowledge Advisory Group

European Commission

  • European Commission - Titular
    Mr Francisco Jesús ALVAREZ HIDALGO
    European Commission
    Rue Robert Stumper, 10
    2557, Luxembourg
    Luxembourg
  • European Commission - Titular
    Ms Maria Teresa MOITINHO DE ALMEIDA
    European Commission
    Rue Robert Stumper, 10
    2557, Luxembourg
    Luxembourg
  • European Commission - Observers
    Ms Silvia Daniela CRINTEA ROTARU
    European Commission
    5 Rue Alphonse Weicker. Joseph BECH Building B4/338
    L-2771, Luxembourg
    Luxembourg

EUROFOUND

  • EUROFOUND - Observers
    Ms Agnès PARENT-THIRION
    European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions
    Wyattville Road, Loughlinstown
    D18KP65, Dublin
    Ireland

Government representative

  • Government representative - Titular
    Ms Gertrud BREINDL
    Bundesministerium für Arbeit und Wirtschaft
    Favoritenstrasse 7
    1040, Wien
    Austria
  • Government representative - Titular
    Ms Jolanta GEDUŠA
    Labklājības Ministrija
    28 Skolas Street
    1331, Riga
    Latvia
  • Government representative - Titular
    Mr Martin DEN HELD
    Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid
    Parnassusplein 5
    2511VX, The Hague
    Netherlands
  • Government representative - Alternates
    Mr Yogindra SAMANT
    Arbeidstilsynet/The Norwegian Labour Inspection Authority
    Statens hus, Prinsens Gate 1
    7468, Trondheim
    Norway
  • Government representative - Alternate
    Ms Marie DALTON
    Health and Safety Authority
    3rd floor, Hebron House, Hebron Road
    R95 T91Y, Kilkenny
    Ireland
  • Government representative - Alternate
    Ms Patrice FURLANI
    Inspection du Travail et des Mines
    3, rue des Primeurs
    2361, Strassen
    Luxembourg

Employers representative

  • Employers representative - Titular
    Mr Eckhard METZE
    Bundesvereinigung der Deutschen Arbeitgeberverbände
    Breite Straße 29
    10178 , Berlin
    Germany
  • Employers representative - Titular
    Mr Martin RÖHRICH
    Konfederaci Zamestnavatelskych a Podnikatelskych Svazu
    Druzstevni 84
    CZ-691 81, CZ-691 81
    Czech Republic
  • Employers representative - Titular
    Mr Patrick LÉVY
    France-Chimie
    14, rue de la République - Le Diamant A
    92800, Puteaux
    France
  • Employers representative - Alternates
    Ms Miriam PINTO LOMEÑA
    Confederación Española de Organizaciones Empresariales
    Diego de León, 50
    28006, Madrid
    Spain
  • Employers representative - Alternates
    Ms Rūta JASIENĖ
    UAB, SDG grupė
    Draugystės g. 8E, LT-51264 Kaunas
    51264, Kaunas
    Lithuania
  • Employers representative - Coordinator, Executive Board
    Ms Isaline OSSIEUR
    BusinessEurope
    Av. de Cortenbergh, 168
    1000, Brussels
    Belgium
  • Employers representative - Alternate
    Mr Franck GAMBELLI
    Union des Industries et Métiers de la Métallurgie
    56, avenue de Wagram
    75854, Paris
    France

Workers representative

  • Workers representative - Titular
    Mr Abderrafik ZAIGOUCHE
    Confédération Générale du Travail
    263, rue de Paris
    93100, Montreuil
    France
  • Workers representative - Titular
    Ms Vanda CRUZ
    União Geral dos Trabalhadores
    Avenida Almirante Gago Coutinho, 132
    1700-033, Lisboa
    Portugal
  • Workers representative - Titular
    Mr Wim VAN VEELEN
    Federatie Nederlandse Vakbeweging
    Hertogswetering 159
    3543, AS Utrecht
    Netherlands
  • Workers representative - Coordinator, Executive Board
    Mr Ignacio DORESTE HERNANDEZ
    European Trade Union Confederation
    Boulevard du Jardin Botanique, 20
    1000, Brussels
    Belgium
  • Workers representative - Alternate
    Ms Julia NEDJELIK-LISCHKA
    Bundesarbeitskammer
    Prinz-Eugen-Strasse 20-22
    1040, Vienna
    Austria
  • Workers representative - Alternate
    Ms Karin FRISTEDT
    Sveriges Akademikers Centralorganisation
    Box 2206 103 15
    103 15, Stockholm
    Sweden
  • Workers representative - Alternate
    Ms Marian SCHAAPMAN
    European Trade Union Institute
    rue du Beau Site,22
    1000, Brussels
    Belgium
TARAG - Tools and Awareness Raising Advisory Group

European Commission

  • European Commission - Titular
    Mr Francisco Jesús ALVAREZ HIDALGO
    European Commission
    Rue Robert Stumper, 10
    2557, Luxembourg
    Luxembourg
  • European Commission - Alternate
    Ms Maria Teresa MOITINHO DE ALMEIDA
    European Commission
    Rue Robert Stumper, 10
    2557, Luxembourg
    Luxembourg

Government representative

  • Government representative - Titular
    Mr John SCHNEIDER
    Inspection du Travail et des Mines
    3, rue des Primeurs
    2361, Strassen
    Luxembourg
  • Government representative - Titular
    Mr Magnus FALK
    Arbetsmiljöverket
    Lindhagensgatan 133
    SE-112 79, Stockholm
    Sweden
  • Government representative - Titular
    Ms Véronique CRUTZEN
    SPF Emploi, Travail et Concertation Sociale – FOD Werkgelegenheid, Arbeid en Sociaal Overleg
    Rue Ernest Blerot 1
    1070, Brussel-Bruxelles
    Belgium
  • Government representative - Alternate
    Ms Gertrud BREINDL
    Bundesministerium für Arbeit und Wirtschaft
    Favoritenstrasse 7
    1040, Wien
    Austria
  • Government representative - Alternate
    Mr Martin DEN HELD
    Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid
    Parnassusplein 5
    2511VX, The Hague
    Netherlands
  • Government representative - Alternate
    Ms Silja SOON
    Labour Inspectorate of Estonia (Tööinspektsioon)
    Mäealuse 2/3
    12618, Tallinn
    Estonia

Employers representative

  • Employers representative - Titular
    Ms Fabiola LEUZZI
    Confindustria
    Viale dell´Astronomia, 30
    00144, Rome
    Italy
  • Employers representative - Titular
    Mr Marcelino PENA COSTA
    Confederação do Comércio e Serviços de Portugal
    Av. Vasco de Gama, 29
    1449-032, Lisboa
    Portugal
  • Employers representative - Titular
    Mr Rafal HRYNYK
    Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
    Brukselska 7 St
    03-973, Warsawa
    Poland
  • Employers representative - Alternate
    Mr Eckhard METZE
    Bundesvereinigung der Deutschen Arbeitgeberverbände
    Breite Straße 29
    10178 , Berlin
    Germany
  • Employers representative - Alternate
    Mr Franck GAMBELLI
    Union des Industries et Métiers de la Métallurgie
    56, avenue de Wagram
    75854, Paris
    France
  • Employers representative - Alternate
    Ms Kare SORENSEN
    Dansk Industri
    H. C. Andersens Boulevard 18
    1787, Copenhagen
    Denmark

Workers representative

  • Workers representative - Titular
    Mr Dessie ROBINSON
    Irish Congress of Trade Unions
    31/32 Parnell Square
    1, Dublin
    Ireland
  • Workers representative - Titular
    Ms Inga RUGINIENE
    Lithuanian Federation of Forest and Wood Workers Trade unions
    A. Smetonos 2/11
    01115, Vilnius
    Lithuania
  • Workers representative - Titular
    Mr Victor CARACHI
    General Workers Union
    Workers' Memorial Building. South Street
    11, Valletta
    Malta
  • Workers representative - Alternate
    Ms Caroline VERDOOT
    FGTB-ABVV
    Rue Haute 42
    1000, Brussels
    Belgium
  • Workers representative - Alternate
    Mr Mārtiņš PUŽULS
    Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība
    Bruninieku str. 29/31
    1001, Riga
    Latvia
  • Workers representative - Alternate
    Mr Pierre BÉRASTÉGUI
    European Trade Union Confederation
    Boulevard du Jardin Botanique, 20
    1000, Brussels
    Belgium
WESAG - Worker’s Exposure Survey Advisory Group

European Commission

  • European Commission - Titular
    Ms Zinta PODNIECE
    European Commission
    Rue Robert Stumper, 10
    2557, Luxembourg
    Luxembourg
  • European Commission - Alternates
    Mr Matthias FRITZ
    European Commission
    Rue Robert Stumper, 10
    2557, Luxembourg
    Luxembourg

Government representative

  • Government representative - Titular
    Mr Armin KOEGEL
    Ministère de la Santé Direction de la Santé Division de la Santé au Travail
    Allée Marconi - Villa Louvigny
    2120, Luxembourg
    Luxembourg
  • Government representative - Titular
    Mr Urs Schlüter
    Bundesanstalt für Arbeitsschutz und Arbeitsmedizin
    Friedrich-Henkel-Weg 1-25
    44149, Dortmund
    Germany
  • Government representative - Alternates
    Ms Linda WOUTERS
    SPF Emploi, Travail et Concertation Sociale – FOD Werkgelegenheid, Arbeid en Sociaal Overleg
    Rue Ernest Blerot 1
    1070, Brussel-Bruxelles
    Belgium
  • Government representative - Alternates
    Ms Ruth JIMENEZ
    Instituto Nacional de Seguridad y Salud en el Trabajo
    Torrelaguna 73
    28027, Madrid
    Spain
  • Government representative - Coordinator, Executive Board
    Ms Marie DALTON
    Health and Safety Authority
    3rd floor, Hebron House, Hebron Road
    R95 T91Y, Kilkenny
    Ireland

Employers representative

  • Employers representative - Titular
    Ms Isabel MAYA RUBIO
    Mutua Universal
    Balmes 17-19
    08007, Barcelona
    Spain
  • Employers representative - Titular
    Mr Patrick LÉVY
    France-Chimie
    14, rue de la République - Le Diamant A
    92800, Puteaux
    France
  • Employers representative - Alternates
    Ms Cecilia ANDERSSON
    Swedish Association of Industrial Employers
    BOX 1721
    SE-11187, Stockholm
    Sweden
  • Employers representative - Alternates
    Mr Kris DE MEESTER
    Verbond van Belgische Ondernemingen
    Ravensteinstraat 4,
    100, Brussels
    Belgium
  • Employers representative - Coordinator, Executive Board
    Ms Isaline OSSIEUR
    BusinessEurope
    Av. de Cortenbergh, 168
    1000, Brussels
    Belgium

Workers representative

  • Workers representative - Titular
    Mr Andreas STOIMENIDIS
    Γενική Συνομοσπονδία Εργατών Ελλάδας
    Patission 69
    10434, Athens
    Greece
  • Workers representative - Titular
    Mr Kris VAN EYCK
    Algemeen Christelijk Vakverbond
    Haachtsesteenweg 579
    1031, Brussels
    Belgium
  • Workers representative - Alternates
    Mr Tony MUSU
    European Trade Union Institute
    5 boulevard du Roi Albert II
    1210, Brussels
    Belgium
  • Workers representative - Coordinator, Executive Board
    Mr Ignacio DORESTE HERNANDEZ
    European Trade Union Confederation
    Boulevard du Jardin Botanique, 20
    1000, Brussels
    Belgium
  • Workers representative - Alternate
    Mr Ognyan ATANASOV
    Confederation of Independent Trade Unions in Bulgaria
    Macedonia square 1 Floor 8
    1040, Sofia
    Bulgaria
Governing Board

EIGE

  • EIGE - Observer Observer
    Ms Carlien SCHEELE
    European Institute for Gender Equality
    Gedimino pr. 16
    LT-01103, Vilnius
    Lithuania

ELA

  • ELA - Observer Observer
    Mr Cosmin BOIANGIU
    European Labour Authority
    Landererova 12
    811 09, Bratislava I
    Slovakia

European Commission

  • European Commission - Titular
    Mr Francisco Jesús ALVAREZ HIDALGO Vice-Chairperson, Executive Board
    European Commission
    Rue Robert Stumper, 10
    2557, Luxembourg
    Luxembourg
  • European Commission - Titular
    Mr Giacomo MATTINÓ
    European Commission
    Avenue d'Auderghem 45/Oudergemselaan 45
    1049, Brussels
    Belgium
  • European Commission - Titular
    Ms Maria Luisa CABRAL Executive Board
    European Commission
    Rue Joseph II 27
    1049, Brussels
    Belgium
  • European Commission - Alternate
    Ms Charlotte GREVFORS ERNOULT Executive Board
    European Commission
    Rue Robert Stumper, 10
    2557, Luxembourg
    Luxembourg
  • European Commission - Alternate
    Ms Maria Teresa MOITINHO DE ALMEIDA Executive Board
    European Commission
    Rue Robert Stumper, 10
    2557, Luxembourg
    Luxembourg
  • European Commission - Alternate
    Mr Stefan OLSSON
    European Commission
    Rue Joseph II, 54
    1000, Brussels
    Belgium

EUROFOUND

  • EUROFOUND - Observer Observer
    Mr Ivailo KALFIN
    European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions
    Wyattville Road, Loughlinstown
    D18KP65, Dublin
    Ireland

Government representative

  • Government representative - Titular
    Ms Agnieszka WOLSKA
    Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
    ul. Czerniakowska 16,
    00-701, Warsaw
    Poland
  • Government representative - Titular
    Ms Aldona SABAITIENĖ
    Socialinės Apsaugos ir Darbo Ministerija
    A. Vivulskio 11
    2693, Vilnius
    Lithuania
  • Government representative - Titular
    Ms Annemarie KNUDSEN
    Danish Working Environment Authority
    Landskronagade 33
    2100, Copenhagen
    Denmark
  • Government representative - Titular
    Mr Antonio VALENTI
    Istituto Nazionale per l'Assicurazione contro gli Infortuni sul Lavoro
    Piazzale Giulio Pastore, 6
    00144, Rome
    Italy
  • Government representative - Titular
    Mr Aristodemos ECONOMIDES
    Department of Labour Inspection, Ministry of Labour and Social Insurance
    12 Apelli Street
    1080, Nicosia
    Cyprus
  • Government representative - Titular
    Mr Attila LUMNICZKY
    Ministry for National Economy
    Pf. 17
    1358, Budapest
    Hungary
  • Government representative - Titular
    Ms Darina KONOVA
    Ministry of Labour and Social Policy
    2 Triaditza Street
    1051, Sofia
    Bulgaria
  • Government representative - Titular
    Ms Elena PERJU
    Ministry of Labour, Family, Social Protection and Elderly
    Str. Dem I. Dobrescu Nr. 2-4, Sector 1
    010026, Bucharest
    Romania
  • Government representative - Titular
    Ms Gertrud BREINDL
    Bundesministerium für Arbeit und Wirtschaft
    Favoritenstrasse 7
    1040, Wien
    Austria
  • Government representative - Observers
    Ms Hanna Sigríður GUNNSTEINSDÓTTIR
    Vinnueftirlitið
    Dvergshöfði 2
    110, Reykjavik
    Iceland
  • Government representative - Titular
    Mr Ioannis KONSTANTAKOPOULOS
    Hellenic Ministry of Labour and Social Affairs
    29, Stadiou str.
    10110, Athens
    Greece
  • Government representative - Titular
    Mr Jaroslav HLAVÍN
    Ministerstvo práce a sociálních věcí
    Na Poříčním právu 1
    128 01, Prague 2
    Czech Republic
  • Government representative - Titular
    Mr Kai SCHÄFER
    Bundesministerium für Arbeit und Soziales
    Wilhelmstrasse, 49
    10117, Berlin
    Germany
  • Government representative - Titular
    Ms Lucie MEDIAVILLA Executive Board
    Ministère du Travail
    39-43 quai André Citröen
    75739, Paris
    France
  • Government representative - Titular
    Mr Magnus FALK Coordinator, Executive Board
    Arbetsmiljöverket
    Lindhagensgatan 133
    SE-112 79, Stockholm
    Sweden
  • Government representative - Titular
    Mr Marco BOLY
    Inspection du Travail et des Mines
    3, rue des Primeurs
    2361, Strassen
    Luxembourg
  • Government representative - Titular
    Ms Marie DALTON Chairperson, Executive Board
    Health and Safety Authority
    3rd floor, Hebron House, Hebron Road
    R95 T91Y, Kilkenny
    Ireland
  • Government representative - Titular
    Ms Marina PRELEC
    Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
    Ulica grada Vukovara 78,
    10 000, Zagreb
    Croatia
  • Government representative - Titular
    Ms Martina KOSTURÁKOVÁ
    National Labour Inspectorate / Národný inšpektorát práce
    Masarykova 10
    04001, Kosice
    Slovakia
  • Government representative - Titular
    Mr Melhino MERCIECA
    Occupational Health and Safety Authority
    17 Edgar Ferro Street
    PTA 1533, Pieta'
    Malta
  • Government representative - Titular
    Mr Nelson FERREIRA
    Autoridade para as Condições do Trabalho
    Praça de Alvalade, 1
    1749-073, Lisboa
    Portugal
  • Government representative - Titular
    Mr Nikolaj PETRIŠIČ
    Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
    Štukljeva 44
    1000, Ljubljana
    Slovenia
  • Government representative - Titular
    Mr Raimo ANTILA
    Sosiaali- ja terveysministeriö
    Peltokatu 26
    00023, Tampere
    Finland
  • Government representative - Titular
    Mr Renārs LŪSIS
    Valsts darba inspekcija
    Kr. Valdemara Str. 38 k-1
    LV-1010, Riga
    Latvia
  • Government representative - Observers
    Mr Robert HASSLER
    Amt für Volkwirtschaft
    Poststrasse 1
    9494, Schaan
    Liechtenstein
  • Government representative - Titular
    Ms Silja SOON
    Labour Inspectorate of Estonia (Tööinspektsioon)
    Mäealuse 2/3
    12618, Tallinn
    Estonia
  • Government representative - Titular
    Ms Tanja WESSELIUS
    Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid
    Parnassusplein 5
    2511VX, The Hague
    Netherlands
  • Government representative - Titular
    Ms Véronique CRUTZEN
    SPF Emploi, Travail et Concertation Sociale – FOD Werkgelegenheid, Arbeid en Sociaal Overleg
    Rue Ernest Blerot 1
    1070, Brussel-Bruxelles
    Belgium
  • Government representative - Observers
    Mr Yogindra SAMANT Executive Board
    Arbeidstilsynet/The Norwegian Labour Inspection Authority
    Statens hus, Prinsens Gate 1
    7468, Trondheim
    Norway
  • Government representative - observer alternate
    Mr Björn Þ. RÖGNVALDSSON
    Vinnueftirlitið
    Dvergshöfði 2
    110, Reykjavik
    Iceland
  • Government representative - observer alternate
    Mr Joachim BATLINER
    Amt für Volkwirtschaft
    Poststrasse 1
    9494, Schaan
    Liechtenstein
  • Government representative - observer alternate
    Ms Monica SEEM
    Arbeidstilsynet/The Norwegian Labour Inspection Authority
    Statens hus, Prinsens Gate 1
    7468, Trondheim
    Norway
  • Government representative - Alternate
    Mr Adam SULIK
    Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny
    Spitálska 4-6
    81643, Bratislava
    Slovakia
  • Government representative - Alternate
    Mr Aggeliki MOIROU
    Hellenic Ministry of Labour and Social Affairs
    29, Stadiou str.
    10110, Athens
    Greece
  • Government representative - Alternate
    Ms Agnieszka GAJEK
    Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
    ul. Czerniakowska 16,
    00-701, Warsaw
    Poland
  • Government representative - Alternate
    Ms Anna RITZBERGER-MOSER
    Bundesministerium für Arbeit und Wirtschaft
    Favoritenstrasse 7
    1040, Wien
    Austria
  • Government representative - Alternate
    Ms Anne AUDIC
    Ministère du Travail
    39-43 quai André Citröen
    75739, Paris
    France
  • Government representative - Alternate
    Ms Anne-Marie VON BENZON
    Danish Working Environment Authority
    Landskronagade 33
    2100, Copenhagen
    Denmark
  • Government representative - Alternate
    Ms Aurore MASSART
    SPF Emploi, Travail et Concertation Sociale – FOD Werkgelegenheid, Arbeid en Sociaal Overleg
    Rue Ernest Blerot 1
    1070, Brussel-Bruxelles
    Belgium
  • Government representative - Alternate
    Mr Chrysanthos SAVVIDES
    Department of Labour Inspection, Ministry of Labour and Social Insurance
    12 Apelli Street
    1080, Nicosia
    Cyprus
  • Government representative - Alternate
    Ms Fiona KILCULLEN
    Department of Enterprise, Trade & Employment
    Earlsfort Centre -
    D02 PW01, Dublin 2
    Ireland
  • Government representative - Alternate
    Ms Gintarė BUŽINSKAITĖ
    Socialinės Apsaugos ir Darbo Ministerija
    A. Vivulskio 11
    2693, Vilnius
    Lithuania
  • Government representative - Alternate
    Mr Gyula MADARÁSZ
    Ministry for National Economy
    Fő utca 44-50.
    1011, Budapest
    Hungary
  • Government representative - Alternate
    Ms Johanna BENGTSSON RYBERG
    Arbetsmiljöverket
    Government office
    103 33, Stockholm
    Sweden
  • Government representative - Alternate
    Ms Jolanta GEDUŠA
    Labklājības Ministrija
    28 Skolas Street
    1331, Riga
    Latvia
  • Government representative - Alternate
    Ms Laura TOMASSINI
    Istituto Nazionale per l'Assicurazione contro gli Infortuni sul Lavoro
    Piazzale Giulio Pastore, 6
    00144, Rome
    Italy
  • Government representative - Alternate
    Ms Liisa HAKALA
    Sosiaali- ja terveysministeriö
    Peltokatu 26
    00023, Tampere
    Finland
  • Government representative - Alternate
    Ms Lucie KYSELOVÁ
    Ministerstvo práce a sociálních věcí
    Na Poříčním právu 1
    128 01, Prague 2
    Czech Republic
  • Government representative - Alternate
    Ms Marika LIIV
    Labour Inspectorate of Estonia (Tööinspektsioon)
    Mäealuse 2/3
    12618, Tallinn
    Estonia
  • Government representative - Alternate
    Mr Martin DEN HELD
    Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid
    Parnassusplein 5
    2511VX, The Hague
    Netherlands
  • Government representative - Alternate
    Ms Mercedes TEJEDOR AIBAR Executive Board
    Instituto Nacional de Seguridad y Salud en el Trabajo
    Torrelaguna 73
    28027, Madrid
    Spain
  • Government representative - Alternate
    Mr Nikolay ARNAUDOV
    Ministry of Labour and Social Policy
    2 Triaditza Street
    1051, Sofia
    Bulgaria
  • Government representative - Alternate
    Ms Patrice FURLANI Executive Board
    Inspection du Travail et des Mines
    3, rue des Primeurs
    2361, Strassen
    Luxembourg
  • Government representative - Alternate
    Ms Paula SOUSA
    Autoridade para as Condições do Trabalho
    Avenida Casal Ribeiro, 18 - A
    1000-092, Lisboa
    Portugal
  • Government representative - Alternate
    Mr Sebastian HAUS-RYBICKI
    Bundesanstalt für Arbeitsschutz und Arbeitsmedizin
    Friedrich-Henkel-Weg 1-25
    44149, Dortmund
    Germany
  • Government representative - Alternate
    Mr Silvio FARRUGIA
    Occupational Health and Safety Authority
    17 Edgar Ferro Street
    PTA 1533, Pieta'
    Malta
  • Government representative - Alternate
    Ms Veronica HAŞ
    Ministry of Labour, Family, Social Protection and Elderly
    Str. Dem I. Dobrescu Nr. 2-4, Sector 1
    010026, Bucharest
    Romania
  • Government representative - Alternate
    Ms Vladka KOMEL
    Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
    Štukljeva 44
    1000, Ljubljana
    Slovenia
  • Government representative - Alternate
    Ms Žanna JANČIEV
    Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
    Ulica grada Vukovara 78,
    10 000, Zagreb
    Croatia

Employers representative

  • Employers representative - Observer Observer
    Ms Isaline OSSIEUR Coordinator, Executive Board
    BusinessEurope
    Av. de Cortenbergh, 168
    1000, Brussels
    Belgium
  • Employers representative - Observers
    Mr Arnfinn BJØRSHOL
    Næringslivets Hovedorganisasjon
    Middeltuns gt. 27Pbox 5250
    0303, Oslo
    Norway
  • Employers representative - Titular
    Ms Auli RYTIVAARA
    Elinkeinoelämän Keskusliitto
    Eteläranta 10
    00130, Helsinki
    Finland
  • Employers representative - Titular
    Ms Cecilia ANDERSSON
    Swedish Association of Industrial Employers
    BOX 1721
    SE-11187, Stockholm
    Sweden
  • Employers representative - Titular
    Ms Christa SCHWENG
    Wirtschaftskammer Österreich
    Wiedner Hauptstrasse 63
    1045, Wien
    Austria
  • Employers representative - Titular
    Mr Clemens Ørnstrup ETZERODT
    Dansk Arbejdsgiverforening
    Vester Voldgade, 113
    DK-1790, Copenhagen
    Denmark
  • Employers representative - Titular
    Mr Cristian OLTEANU
    Concordia Employers' Confederation
    13 Ion Ghica Street
    030167, Bucharest
    Romania
  • Employers representative - Titular
    Mr Eckhard METZE Executive Board
    Bundesvereinigung der Deutschen Arbeitgeberverbände
    Breite Straße 29
    10178 , Berlin
    Germany
  • Employers representative - Titular
    Mr Emilios MICHAEL
    Cyprus Chamber of Commerce & Industry
    38, Grivas Digenis Ave. & 3, Deligiorgis Str
    1509, Nicosia
    Cyprus
  • Employers representative - Titular
    Ms Fabiola LEUZZI
    Confindustria
    Viale dell´Astronomia, 30
    00144, Rome
    Italy
  • Employers representative - Titular
    Mr Franck GAMBELLI
    Union des Industries et Métiers de la Métallurgie
    56, avenue de Wagram
    75854, Paris
    France
  • Employers representative - Titular
    Mr Georgi STOEV Executive Board
    Bulgarian Chamber of Commerce and Industry
    42, Parcevich
    1058, Sofia
    Bulgaria
  • Employers representative - Titular
    Mr István KOMORÓCZKI
    AFEOSZ-COOP
    Dutka Akos u. 35.
    1029, Budapest
    Hungary
  • Employers representative - Titular
    Mr Jānis PUMPIŅŠ
    Latvijas Darba devēju konfederācija
    Raiņa bulvāris 4
    1050, Riga
    Latvia
  • Employers representative - Observers
    Mr Jón R. PÁLSSON
    Samtök Atvinnulífsins
    Borgartúni 35
    105, Reykjavík
    Iceland
  • Employers representative - Titular
    Mr Jože SMOLE
    Združenje delodajalcev Slovenije
    Dimiceva 9
    1000, Ljubljana
    Slovenia
  • Employers representative - Observers
    Mr Jürgen NIGG
    Wirtschaftskammer Liechtenstein
    Zollstraße, 23
    9494, SCHAAN
    Liechtenstein
  • Employers representative - Titular
    Ms Katerina DASKALAKI
    Ευρωπαϊκή Ένωση. Στις Βρυξέλλες
    5 Xenofondos str
    105 57, Athens
    Greece
  • Employers representative - Titular
    Mr Kris DE MEESTER Executive Board
    Verbond van Belgische Ondernemingen
    Ravensteinstraat 4,
    100, Brussels
    Belgium
  • Employers representative - Titular
    Mr Marcelino PENA COSTA
    Confederação do Comércio e Serviços de Portugal
    Av. Vasco de Gama, 29
    1449-032, Lisboa
    Portugal
  • Employers representative - Titular
    Mr Mario VAN MIERLO Executive Board
    VNO-NCW/MKB-Nederland
    Bezuidenhoutseweg 12
    2594 AV, The Hague
    Netherlands
  • Employers representative - Titular
    Ms Marju PEÄRNBERG
    ABB
    Aruküla tee 59, Jüri, Rae vald75301, Harjumaa
    75301, Jüri Rae vald
    Estonia
  • Employers representative - Titular
    Mr Martin BONDIN
    Malta Chamber of Commerce
    The Exchange Buildings, Republic Str.
    1117, Valletta
    Malta
  • Employers representative - Titular
    Mr Martin RÖHRICH
    Konfederaci Zamestnavatelskych a Podnikatelskych Svazu
    Druzstevni 84
    CZ-691 81, CZ-691 81
    Czech Republic
  • Employers representative - Titular
    Mr Michael GILLEN Vice-Chairperson, Executive Board
    Irish Business and Employers Confederation
    Confederation House, 84-86 Lower Baggot St.
    2, Dublin
    Ireland
  • Employers representative - Titular
    Ms Miriam PINTO LOMEÑA
    Confederación Española de Organizaciones Empresariales
    Diego de León, 50
    28006, Madrid
    Spain
  • Employers representative - Titular
    Mr Nenad SEIFERT
    Hrvatska Udruga Poslodavaca
    Raihička Cesta 52
    10000, Zagreb
    Croatia
  • Employers representative - Titular
    Mr Rafal HRYNYK
    Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
    Brukselska 7 St
    03-973, Warsawa
    Poland
  • Employers representative - Titular
    Mr Róbert MEITNER
    US Steel Kosice, Slovakia
    US Steel Kosice s.r.o.
    SK-044 54, KOSICE
    Slovakia
  • Employers representative - Titular
    Ms Rūta JASIENĖ
    UAB, SDG grupė
    Draugystės g. 8E, LT-51264 Kaunas
    51264, Kaunas
    Lithuania
  • Employers representative - Titular
    Mr Thierry GRIMEE
    Service de Santé au Travail de l'Industrie
    6, rue Antoine de Saint Exupéry
    1432, Luxembourg
    Luxembourg
  • Employers representative - observer alternate
    Ms Ann Toril BENONISEN
    Næringslivets Hovedorganisasjon
    Middeltuns gt. 27Pbox 5250
    0303, Oslo
    Norway
  • Employers representative - observer alternate
    Ms Brigitte HAAS
    Liechtensteinische Industrie-und Handelskammer
    Altenbach, 8
    9490, VADUZ
    Liechtenstein
  • Employers representative - observer alternate
    Mr Heiðrún Björk GÍSLADÓTTIR
    Samtök Atvinnulífsins
    Borgartúni 35
    105, Reykjavík
    Iceland
  • Employers representative - Alternate
    Mr Anders WESTLUND
    Sveriges Kommuner och Regioner
    Avdelningen för arbetsgivaporlitik
    118 82, Stockholm
    Sweden
  • Employers representative - Alternate
    Ms Anne SALOMAA
    Elinkeinoelämän Keskusliitto
    Eteläranta 10
    00130, Helsinki
    Finland
  • Employers representative - Alternate
    Ms Edyta DEFANSKA-CZUJKO
    CRIDO
    ul. Towarowa 28
    00-839, Warszawa
    Poland
  • Employers representative - Alternate
    Ms Evelin ORG
    Stoneridge Electronics AS
    Valdmäe 5, Tänassilma
    76406, Harju maakond
    Estonia
  • Employers representative - Alternate
    Ms Inese STEPIŅA
    Latvijas Darba devēju konfederācija
    Raiņa bulvāris 4
    1050, Riga
    Latvia
  • Employers representative - Alternate
    Mr Jens Skovgaard LAURITSEN
    Dansk Arbejdsgiverforening
    Vester Voldgade, 113
    DK-1790, Copenhagen
    Denmark
  • Employers representative - Alternate
    Mr Joseph DELIA
    Malta Employers' Association
    Delicia 2
    SWQ 3071, Triq ir-Ronkun
    Malta
  • Employers representative - Alternate
    Ms Karmen FORTUNA JEFIM
    Chamber of Commerce and Industry of Slovenia
    Dimičeva 13
    1000, Ljubljana
    Slovenia
  • Employers representative - Alternate
    Ms Katharine MURRAY
    Trinity College Dublin
    West Chapel, The University of Dublin
    2, Dublin
    Ireland
  • Employers representative - Alternate
    Ms Laura CASTRILLO NÚÑEZ
    FEIQUE
    Hermosilla, 31. 28001 Madrid
    28001, Madrid
    Spain
  • Employers representative - Alternate
    Mr Luis HENRIQUE
    Confederation of Portuguese Business - CIP
    Praça das Indústrias
    1300-307, LISBON
    Portugal
  • Employers representative - Alternate
    Mr Marc DE WILDE
    Confederatie Bouw
    Combardstraat 34-42
    1000, Brussels
    Belgium
  • Employers representative - Alternate
    Mr Marc KIEFFER
    Fedil - Business Federation Luxembourg
    B.P. 1304
    L-1115, Luxembourg
    Luxembourg
  • Employers representative - Alternate
    Mr Marius OLARIU
    Consiliul National al Înreprinderilor Mici si Mijlocii din România
    Piata Walter Maracineanu, nr. 1-3 intrarea 1, et. 1, sect. 1
    010155, Bucharest
    Romania
  • Employers representative - Alternate
    Ms Martina KROUPOVÁ
    Svaz průmyslu a dopravy ČR
    Freyova 948/11CZ 190 05 Praha 9
    90 05, Prague
    Czech Republic
  • Employers representative - Alternate
    Ms Nuša ŽUNEC
    Hrvatska Udruga Poslodavaca
    Raihička Cesta 52
    10000, Zagreb
    Croatia
  • Employers representative - Alternate
    Mr Patrick LÉVY
    France-Chimie
    14, rue de la République - Le Diamant A
    92800, Puteaux
    France
  • Employers representative - Alternate
    Ms Petya GEOREVA
    Bulgarian Industrial Capital Association
    st. Trakia 15
    1527, Sofia
    Bulgaria
  • Employers representative - Alternate
    Mr Pietro MASCIOCCHI
    CONFCOMMERCIO
    Piazza G.G. Belli, 2
    00153, Roma
    Italy
  • Employers representative - Alternate
    Mr Polyvios POLYVIOU
    Employers and Industrialists Federation
    30, Grivas Dhigenis Avenue
    1066, Nicosia
    Cyprus
  • Employers representative - Alternate
    Ms Silvia SUROVÁ
    Zväz chemického a farmaceutického priemyslu Slovenskej republiky
    Hattalova 12
    831 03, Bratislava
    Slovakia
  • Employers representative - Alternate
    Mr Stefan ENGEL
    BASF SE
    GUS/HH - M940
    67056, Ludwigshafen
    Germany
  • Employers representative - Alternate
    Mr Tobias SONNWEBER
    Industriellenvereinigung
    Schwarzenbergplatz 4
    1031, Wien
    Austria

Workers representative

  • Workers representative - Observer Observer
    Mr Ignacio DORESTE HERNANDEZ Coordinator, Executive Board
    European Trade Union Confederation
    Boulevard du Jardin Botanique, 20
    1000, Brussels
    Belgium
  • Workers representative - Titular
    Mr Abderrafik ZAIGOUCHE Executive Board
    Confédération Générale du Travail
    263, rue de Paris
    93100, Montreuil
    France
  • Workers representative - Titular
    Mr Aleksandar ZAGOROV
    Podkrepa Labour Confederation
    2, Angel Kunchev Str.
    1000, Sofia
    Bulgaria
  • Workers representative - Titular
    Ms Ana GARCIA DE LA TORRE
    Confederación Sindical Unión General de Trabajadores de España
    C/ Hortaleza 88
    28004, Madrid
    Spain
  • Workers representative - Titular
    Mr Andreas STOIMENIDIS Vice-Chairperson, Executive Board
    Γενική Συνομοσπονδία Εργατών Ελλάδας
    Patission 69
    10434, Athens
    Greece
  • Workers representative - Titular
    Mr Argo SOON
    Estonian Research Council
    Soola 8
    51013, Tartu
    Estonia
  • Workers representative - Observers
    Mr Bergljot Fuhr LUNDE
    Norwegian Confederation of Trade Unions
    Torgatta 12
    0181, Oslo
    Norway
  • Workers representative - Observers
    Mr Björn Ágúst SIGURJÓNSSON
    Rafiðnaðarsamband Íslands
    Stórhöfða 31, 110 Reykjavík. Opið mánud.-föstud. 9 - 16.
    110, Reykjavik
    Iceland
  • Workers representative - Titular
    Ms Caroline VERDOOT Executive Board
    FGTB-ABVV
    Rue Haute 42
    1000, Brussels
    Belgium
  • Workers representative - Titular
    Mr Dessie ROBINSON
    Irish Congress of Trade Unions
    31/32 Parnell Square
    1, Dublin
    Ireland
  • Workers representative - Titular
    Mr Evangelos EVANGELOU
    ΣYNOMOΣΠONΔIA EPΓAZOMENΩN KYΠPOY ΣΕK
    PO Box 25018
    1306, Nicosia
    Cyprus
  • Workers representative - Titular
    Mr Hernani GOMES
    Confédération Syndicale Indépendante du Luxembourg
    60, Bd. JF Kennedy B.P. 149
    4002, Esch/Alzette
    Luxembourg
  • Workers representative - Titular
    Ms Ida NUMMELIN
    STTK
    Mikonkatu 8 A
    00100, Helsinki
    Finland
  • Workers representative - Titular
    Ms Inga RUGINIENE
    Lithuanian Federation of Forest and Wood Workers Trade unions
    A. Smetonos 2/11
    01115, Vilnius
    Lithuania
  • Workers representative - Titular
    Ms Ivana ŠEPAK-ROBIĆ
    Matica hrvatskih sindikata
    Ulica Florijana Andraseca 18a
    10 000, Zagreb
    Croatia
  • Workers representative - Titular
    Ms Julia NEDJELIK-LISCHKA Executive Board
    Bundesarbeitskammer
    Prinz-Eugen-Strasse 20-22
    1040, Vienna
    Austria
  • Workers representative - Titular
    Ms Karin FRISTEDT
    Sveriges Akademikers Centralorganisation
    Box 2206 103 15
    103 15, Stockholm
    Sweden
  • Workers representative - Titular
    Ms Lučka BÖHM
    Zveza svobodnih sindikatov Slovenije
    Dalmatinova 4
    1000, Ljubljana
    Slovenia
  • Workers representative - Titular
    Mr Luis Alberto PINHO DUPONT
    Confederação Geral dos Trabalhadores Portugueses/Intersindical Nacional
    Rua Victor Cordon, 1-2
    1249-102, Lisboa
    Portugal
  • Workers representative - Titular
    Mr Mārtiņš PUŽULS
    Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība
    Bruninieku str. 29/31
    1001, Riga
    Latvia
  • Workers representative - Titular
    Mr Nicolae BĂICAN
    Confederatia Nationala a Sindicatelor Libere din Romania - FRATIA
    Str. Cristian Popisteanu nr. 1/3, sector 1
    010024, Bucharest
    Romania
  • Workers representative - Titular
    Mr Peter RAMPAŠEK
    Konfederácia Odborových Zväzov Slovenskej Republiky
    Miletičova 24
    815 70, Bratislava
    Slovakia
  • Workers representative - Titular
    Ms Sára FELSZEGHI
    Munkástanácsok Országos Szövetsége
    Szarvas Gábor út 9/ B
    1125, Budapest
    Hungary
  • Workers representative - Titular
    Mr Sebastian SCHNEIDER
    DGB Bundesvorstand
    Henriette-Herz-Platz 2
    10178, Berlin
    Germany
  • Workers representative - Observers
    Mr Sigi LANGENBAHN
    Liechtensteinischer ArbeitnehmerInnenverband LANV
    Dorfstrasse, 24
    9495, TRIESEN
    Liechtenstein
  • Workers representative - Titular
    Mr Tomasz NAGÓRKA
    Związek Zawodowego "Budowlani"
    ul. Mokotwoska 4/6
    00-641, Warszawa
    Poland
  • Workers representative - Titular
    Mr Ulrik SPANNOW
    Fagligt Fælles Forbund
    Kampmannsgade 4
    1790, Copenhagen
    Denmark
  • Workers representative - Titular
    Mr Václav PROCHÁZKA
    Czech-Moravian Confederation of Trade Unions
    Nám. W. Churchilla 2
    11359, Prague
    Czech Republic
  • Workers representative - Titular
    Mr Victor CARACHI
    General Workers Union
    Workers' Memorial Building. South Street
    11, Valletta
    Malta
  • Workers representative - Titular
    Mr Wim VAN VEELEN
    Federatie Nederlandse Vakbeweging
    Hertogswetering 159
    3543, AS Utrecht
    Netherlands
  • Workers representative - titular awaiting appointment
    Ms Irene DELARIA
    UIL - Unione Italiana del Lavoro
    Via Lucullo, 6
    00187, Rome
    Italy
  • Workers representative - observer alternate
    Mr Fredy LITSCHER
    Liechtensteinischer ArbeitnehmerInnenverband LANV
    Dorfstrasse, 24
    9495, TRIESEN
    Liechtenstein
  • Workers representative - observer alternate
    Mr Geir Lyngstad STRØM
    Confederation of Unions for Professionals
    Stortingsgata
    0158, Oslo
    Norway
  • Workers representative - observer alternate
    Ms Helga JÓNSDÓTTIR
    Federation of State and Municipal Employees
    Ásvallagata, 46
    101, Reykjavík
    Iceland
  • Workers representative - Alternate
    Mr Anthony CASARU
    Confederation FORUM
    MUT, 213, Republic Street
    VLT 1118, Valletta
    Malta
  • Workers representative - Alternate
    Mr Can SARIALTUN
    Danish Trade Union Confederation
    Island Brygge 32 D
    2300, Copenhagen S
    Denmark
  • Workers representative - Alternate
    Mr Christophe KNEBELER
    Lëtzbuerger Chrëschtleche Gewerkschafts-Bond
    11 rue du Commerce,
    1351, Luxembourg
    Luxembourg
  • Workers representative - Alternate
    Ms Cinzia FRASCHERI
    Confederazione Italiana Sindacati Lavoratori
    Via Po, 21
    00100, Rome
    Italy
  • Workers representative - Alternate
    Ms Cyrene MARTINSSON WAERN
    Landsorganisationen i Sverige
    SE-105 53
    105 53, Stockholm
    Sweden
  • Workers representative - Alternate
    Mr Dan NĂSTASE
    Confederaţia Naţionala Sindicală "Cartel ALFA"
    Splaiul Independentei, Nr 202A, etaj 2. Sector 6
    060041, Bucharest
    Romania
  • Workers representative - Alternate
    Ms Edwina LAMOUREUX
    Confédération Française Démocratique du Travail
    Section Organisation - conditions de travail. 4, bld de la Villette
    75955, Paris
    France
  • Workers representative - Alternate
    Ms Evelin TOMSON
    Eesti Ametiühingute Keskliit
    Pärnu mnt 41A
    10119, Tallinn
    Estonia
  • Workers representative - Alternate
    Ms Gita OŠKĀJA
    Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība
    Bruninieku str. 29/31
    1001, Riga
    Latvia
  • Workers representative - Alternate
    Ms Katarina RUMORA
    Independent Trade Unions of Croatia
    Trg Francuske Republike 9+/V
    10 000, Zagreb
    Croatia
  • Workers representative - Alternate
    Mr Kris VAN EYCK
    Algemeen Christelijk Vakverbond
    Haachtsesteenweg 579
    1031, Brussels
    Belgium
  • Workers representative - Alternate
    Mr László MISKÉRI
    Democratic League of Independent Trade Unions
    Ajtósi Dürer sor 27/A
    HU-1146, Budapest
    Hungary
  • Workers representative - Alternate
    Ms Lotta SAVINKO
    Korkeasti koulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö
    Maistraatinportti 2
    00240, Helsinki
    Finland
  • Workers representative - Alternate
    Ms Marike SCHOONEVELDT
    Federatie Nederlandse Vakbeweging
    Hertogswetering 159
    3543, AS Utrecht
    Netherlands
  • Workers representative - Alternate
    Mr Markos KONTIZAS
    Confederation of Greek Trade Unions
    Leoforos Kyprou 131 str
    16451, Argyroupoli
    Greece
  • Workers representative - Alternate
    Ms Martina VUK
    Zveza svobodnih sindikatov Slovenije
    Dalmatinova 4
    1000, Ljubljana
    Slovenia
  • Workers representative - Alternate
    Mr Moriz-Boje TIEDEMANN
    IG Metall Vorstand
    Wilh.-Leuschner-Str. 69-77
    60329, Frankfurt Am Main
    Germany
  • Workers representative - Alternate
    Mr Ognyan ATANASOV
    Confederation of Independent Trade Unions in Bulgaria
    Macedonia square 1 Floor 8
    1040, Sofia
    Bulgaria
  • Workers representative - Alternate
    Ms Paulina BARAŃSKA
    NSZZ "Solidarność"
    ul. Prosta 30
    00-830, Warszawa
    Poland
  • Workers representative - Alternate
    Ms Petra STREITHOFER
    Bundesarbeitskammer
    Prinz-Eugen-Strasse 20-22
    1040, Vienna
    Austria
  • Workers representative - Alternate
    Ms Radka SOKOLOVÁ
    Czech-Moravian Confederation of Trade Unions
    Nám. W. Churchilla 2
    11359, Prague
    Czech Republic
  • Workers representative - Alternate
    Mr Ričardas GARUOLIS
    Lietuvos Profesinė Sąjunga “Solidarumas”
    K.Kalinausko 2B
    03107, Vilnius
    Lithuania
  • Workers representative - Alternate
    Mr Rubén PINEL BALLESTEROS
    Confederación Sindical de Comisiones Obreras
    Fernández de la Hoz, 12
    28010, Madrid
    Spain
  • Workers representative - Alternate
    Mr Stelios CHRISTODOULOU
    Δημοκρατικη εργατικη ομοσπονδια κυπρου
    40, Vironos P.O. Box 21625
    1096, Nicosia
    Cyprus
  • Workers representative - Alternate
    Mr Sylvester CRONIN
    The Services, Industrial, Professional and Technical Union
    SIPTU College 563 South Circular Road Kilmainham
    8, Dublin
    Ireland
  • Workers representative - Alternate
    Ms Vanda CRUZ Executive Board
    União Geral dos Trabalhadores
    Avenida Almirante Gago Coutinho, 132
    1700-033, Lisboa
    Portugal
  • Workers representative - Alternate
    Mr Vladimír KMEC
    OZ PŠaV Slovakia
    Vajnorská 1
    815 70, Bratislava I
    Slovakia