Bestyrelsens sammensætning

Bestyrelsen er underlagt forretningsordenen. Hvert fjerde år afgiver bestyrelsesmedlemmerne en interesseerklæring og en erklæring om fravær af interessekonflikter i overensstemmelse med agenturets politik om forebyggelse og håndtering af interessekonflikter.

Bestyrelsen træder sammen to gange om året, og mødereferaterne er offentligt tilgængelige (se nedenfor).

Dagsorden og referater for de seneste bestyrelsesmøder

Austria

Government representative

Employers representative

Workers representative

Belgium

Government representative

  • Titular
    Ms Véronique CRUTZEN
    SPF Emploi, Travail et Concertation Sociale – FOD Werkgelegenheid, Arbeid en Sociaal Overleg
    Rue Ernest Blerot 1
    1070 Brussel-Bruxelles
    Belgium
  • Alternate
    Ms Aurore MASSART
    SPF Emploi, Travail et Concertation Sociale – FOD Werkgelegenheid, Arbeid en Sociaal Overleg
    Rue Ernest Blerot 1
    1070 Brussel-Bruxelles
    Belgium

Employers representative

Workers representative

  • Titular
    Ms Caroline VERDOOT
    FGTB-ABVV
    Rue Haute 42
    1000 Brussels
    Belgium
  • Alternate
    Mr Kris VAN EYCK
    Algemeen Christelijk Vakverbond
    Haachtsesteenweg 579
    1031 Brussels
    Belgium
Bulgaria

Government representative

Employers representative

  • Titular
    Mr Georgi STOEV
    Bulgarian Chamber of Commerce and Industry
    42, Parcevich
    1058 Sofia
    Bulgaria
  • Alternate
    Ms Petya GEOREVA
    Bulgarian Industrial Capital Association
    st. Trakia 15
    1527 Sofia
    Bulgaria

Workers representative

Cyprus

Government representative

  • Titular
    Mr Aristodemos ECONOMIDES
    Department of Labour Inspection, Ministry of Labour and Social Insurance
    12 Apelli Street
    1080 Nicosia
    Cyprus
  • Alternate
    Mr Chrysanthos SAVVIDES
    Department of Labour Inspection, Ministry of Labour and Social Insurance
    12 Apelli Street
    1080 Nicosia
    Cyprus

Employers representative

  • Titular
    Mr Polyvios POLYVIOU
    Employers and Industrialists Federation
    30, Grivas Dhigenis Avenue
    1066 Nicosia
    Cyprus
  • Alternate
    Mr Emilios MICHAEL
    Cyprus Chamber of Commerce & Industry
    38, Grivas Digenis Ave. & 3, Deligiorgis Str
    1509 Nicosia
    Cyprus

Workers representative

Czech Republic

Government representative

Employers representative

Workers representative

Germany

Government representative

Employers representative

Workers representative

Denmark

Government representative

Employers representative

Workers representative

  • Alternate
    Mr Niels SØRENSEN
    Danish Trade Union Confederation
    Island Brygge 32 D
    2300 Copenhagen S
    Denmark
Estonia

Government representative

Employers representative

  • Titular
    Ms Marju PEÄRNBERG
    ABB
    Aruküla tee 59, Jüri, Rae vald75301, Harjumaa
    75301 Jüri Rae vald
    Estonia
  • Alternate
    Ms Evelin ORG
    Stoneridge Electronics AS
    Valdmäe 5, Tänassilma
    76406 Harju maakond
    Estonia

Workers representative

  • Titular
    Ms Aija MAASIKAS
    Eesti Ametiühingute Keskliit
    Pärnu mnt 41A
    10119 Tallinn
    Estonia
  • Alternate
    Mr Argo SOON
    Estonian Research Council
    Soola 8
    51013 Tartu
    Estonia
Spain

Government representative

Employers representative

  • Titular
    Ms Miriam PINTO LOMEÑA
    Confederación Española de Organizaciones Empresariales
    Diego de León, 50
    28006 Madrid
    Spain
  • Alternate
    Ms Laura CASTRILLO NÚÑEZ
    FEIQUE
    Hermosilla, 31. 28001 Madrid
    28001 Madrid
    Spain

Workers representative

  • Titular
    Mr Pedro J. LINARES
    Confederación Sindical de Comisiones Obreras
    Fernández de la Hoz, 12
    28010 Madrid
    Spain
  • Alternate
    Ms Ana GARCIA DE LA TORRE
    Confederación Sindical Unión General de Trabajadores de España
    C/ Hortaleza 88
    28004 Madrid
    Spain
Finland

Government representative

Employers representative

Workers representative

France

Government representative

  • Titular
    Ms Lucie MEDIAVILLA
    Ministère du Travail
    39-43 quai André Citröen
    75739 Cedex 15 Paris
    France
  • Alternate
    Ms Amel HAFID
    Ministère du Travail
    39-43 quai André Citröen
    75739 Cedex 15 Paris
    France

Employers representative

  • Titular
    Mr Patrick LÉVY
    France-Chimie
    14, rue de la République - Le Diamant A
    92800 Puteaux
    France
  • Alternate
    Mr Franck GAMBELLI
    Union des Industries et Métiers de la Métallurgie
    56, avenue de Wagram
    75854 Paris
    France

Workers representative

  • Titular
    Mr Abderrafik ZAIGOUCHE
    Confédération Générale du Travail
    263, rue de Paris
    93100 Montreuil
    France
  • Alternate
    Ms Edwina LAMOUREUX
    Confédération Française Démocratique du Travail
    Section Organisation - conditions de travail. 4, bld de la Villette
    75955 Paris
    France
Greece

Government representative

Employers representative

Workers representative

  • Titular
    Mr Andreas STOIMENIDIS
    Γενική Συνομοσπονδία Εργατών Ελλάδας
    Patission 69
    10434 Athens
    Greece
  • Alternate
    Mr Ioannis ADAMAKIS
    Γενική Συνομοσπονδία Εργατών Ελλάδας
    Patission 69
    10434 Athens
    Greece
Croatia

Government representative

  • Titular
    Ms Marina PRELEC
    Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
    Ulica grada Vukovara 78,
    10 000 Zagreb
    Croatia
  • Alternate
    Ms Žanna JANČIEV
    Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
    Ulica grada Vukovara 78,
    10 000 Zagreb
    Croatia

Employers representative

Workers representative

  • Titular
    Ms Gordana PALAJSA
    Union of Autonomous Trade Unions of Croatia
    Trg kralja Petra Krešimira IV br.2
    10 000 10 000
    Croatia
  • Alternate
    Mr Marko PALADA
    Independent Trade Unions of Croatia
    Trg Francuske Republike 9+/V
    10 000 Zagreb
    Croatia
Hungary

Government representative

Employers representative

  • Titular
    Ms Judit H. NAGY
    Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége
    Kossuth L. tér 6-8
    1055 Budapest
    Hungary
  • Alternate
    Mr Dezsö SZEIFERT
    Agrár Munkaadói Szövetség
    Ülloi út 47-49
    1091 Budapest
    Hungary

Workers representative

Ireland

Government representative

Employers representative

Workers representative

Italy

Government representative

Employers representative

Workers representative

Lithuania

Government representative

Employers representative

  • Titular
    Mr Danukas ARLAUSKAS
    Lietuvos Darbdaviu Konfederacija
    Algirdo 31
    LT-03219 Vilnius
    Lithuania
  • Alternate
    Ms Rūta JASIENĖ
    UAB, SDG grupė
    Draugystės g. 8E, LT-51264 Kaunas
    51264 Kaunas
    Lithuania

Workers representative

  • Titular
    Ms Inga RUGINIENE
    Lithuanian Federation of Forest and Wood Workers Trade unions
    A. Smetonos 2/11
    01115 Vilnius
    Lithuania
  • Alternate
    Mr Ričardas GARUOLIS
    Lietuvos Profesinė Sąjunga “Solidarumas”
    K.Kalinausko 2B
    03107 Vilnius
    Lithuania
Luxembourg

Government representative

Employers representative

  • Alternate
    Mr Pierre BLAISE
    Service de Santé au Travail de l'Industrie
    6, rue Antoine de Saint Exupéry
    1432 Luxembourg
    Luxembourg

Workers representative

  • Titular
    Mr Jean-Luc DE MATTEIS
    Confédération Syndicale Indépendante du Luxembourg
    60, Bd. JF Kennedy B.P. 149
    4002 Esch/Alzette
    Luxembourg
  • Alternate
    Mr Robert FORNIERI
    Lëtzbuerger Chrëschtleche Gewerkschafts-Bond
    11 rue du Commerce,
    1351 Luxembourg
    Luxembourg
Latvia

Government representative

Employers representative

  • Titular
    Mr Jānis PUMPIŅŠ
    Latvijas Darba devēju konfederācija
    Raiņa bulvāris 4
    1050 Riga
    Latvia
  • Alternate
    Ms Inese STEPIŅA
    Latvijas Darba devēju konfederācija
    Raiņa bulvāris 4
    1050 Riga
    Latvia

Workers representative

Malta

Government representative

Employers representative

  • Titular
    Ms Abigail MAMO
    General Retailers and Traders Union
    Malta Chamber of SMEsExchange Buildings, Republic Street
    Valletta
    Malta
  • Alternate
    Mr Joseph DELIA
    Malta Employers' Association
    Delicia 2
    SWQ 3071 Triq ir-Ronkun
    Malta

Workers representative

  • Titular
    Mr Anthony CASARU
    Confederation FORUM
    MUT, 213, Republic Street
    VLT 1118 Valletta
    Malta
  • Alternate
    Mr Alfred LIA
    General Workers Union
    Workers' Memorial Building. South Street
    11 Valletta
    Malta
Netherlands

Government representative

Employers representative

Workers representative

Poland

Government representative

Employers representative

  • Titular
    Mr Rafal HRYNYK
    Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
    Brukselska 7 St
    03-973 Warsawa
    Poland
  • Alternate
    Mr Jacek MECINA
    Konfederacja Lewiatan
    Ul. Zbyszka Cybulskiego 3
    00727 Warsaw
    Poland

Workers representative

Portugal

Government representative

  • Titular
    Ms Maria Fernanda CAMPOS
    Autoridade para as Condições do Trabalho
    Avenida Casal Ribeiro, 18 - A
    1000-092 Lisboa
    Portugal
  • Alternate
    Ms Emília TELO
    Autoridade para as Condições do Trabalho
    Avenida Fernao Magalhaes 447-1º
    3000-177 Coimbra
    Portugal

Employers representative

Workers representative

  • Titular
    Ms Vanda CRUZ
    União Geral dos Trabalhadores
    Avenida Almirante Gago Coutinho, 132
    1700-033 Lisboa
    Portugal
  • Alternate
    Mr Fernando José MACHADO GOMES
    Confederação Geral dos Trabalhadores Portugueses/Intersindical Nacional
    Rua Victor Cordon, 1-2
    1249-102 Lisboa
    Portugal
Romania

Government representative

  • Titular
    Ms Elena PERJU
    Ministry of Labour, Family, Social Protection and Elderly
    Str. Dem I. Dobrescu Nr. 2-4, Sector 1
    010026 Bucharest
    Romania
  • Alternate
    Ms Marian TĂNASE
    Ministry of Labour, Family, Social Protection and Elderly
    Str. Dem I. Dobrescu Nr. 2-4, Sector 1
    010026 Bucharest
    Romania

Employers representative

  • Titular
    Mr Marius OLARIU
    Consiliul National al Înreprinderilor Mici si Mijlocii din România
    Piata Walter Maracineanu, nr. 1-3 intrarea 1, et. 1, sect. 1
    010155 Bucharest
    Romania
  • Alternate
    Ms Victorița Mihaela GRIGORE
    Uniunea Generală a Industriaşilor din România
    Str. Cristian Popișteanu, Nr.2-4
    010024 Sector 1, Bucuresti
    Romania

Workers representative

  • Titular
    Mr Corneliu CONSTANTINOAIA
    Confederatia Nationala a Sindicatelor Libere din Romania - FRATIA
    269, rue Gh.Gr. Cantacuzino Blok 16 AP. 39
    100208 Ploiesti
    Romania
  • Alternate
    Ms Mihaela DARLE
    Confederaţia Naţionala Sindicală "Cartel ALFA"
    Splaiul Independentei, Nr 202A, etaj 2. Sector 6
    060041 Bucharest
    Romania
Sweden

Government representative

Employers representative

Workers representative

Slovenia

Government representative

Employers representative

Workers representative

Slovakia

Government representative

Employers representative

  • Titular
    Ms Silvia SUROVÁ
    Zväz chemického a farmaceutického priemyslu Slovenskej republiky
    Hattalova 12
    831 03 Bratislava
    Slovakia
  • Alternate
    Mr Róbert MEITNER
    US Steel Kosice, Slovakia
    US Steel Kosice s.r.o.
    SK-044 54 KOSICE
    Slovakia

Workers representative

Expert nominated by the European Parliament

Expert nominated by the European Parliament

European Commission

European Commission

Observers

EIGE

ELA

EUROFOUND

  • Mr Ivailo KALFIN
    European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions
    Wyattville Road, Loughlinstown
    D18KP65 Dublin
    Ireland

Employers representative

Workers representative

Iceland

Government representative

Employers representative

Workers representative

  • Observer
    Mr Björn Ágúst SIGURJÓNSSON
    Rafiðnaðarsamband Íslands
    Stórhöfða 31, 110 Reykjavík. Opið mánud.-föstud. 9 - 16.
    110 Reykjavik
    Iceland
  • Observer Alternate
    Ms Helga JÓNSDÓTTIR
    Federation of State and Municipal Employees
    Ásvallagata, 46
    101 Reykjavík
    Iceland
Liechtenstein

Government representative

Employers representative

  • Observer
    Mr Jürgen NIGG
    Wirtschaftskammer Liechtenstein
    Zollstraße, 23
    9494 SCHAAN
    Liechtenstein
  • Observer Alternate
    Ms Brigitte HAAS
    Liechtensteinische Industrie-und Handelskammer
    Altenbach, 8
    9490 VADUZ
    Liechtenstein

Workers representative

Norway

Government representative

  • Observer
    Mr Yogindra SAMANT
    Arbeidstilsynet/The Norwegian Labour Inspection Authority
    Statens hus, Prinsens Gate 1
    7468 Trondheim
    Norway
  • Observer Alternate
    Ms Monica SEEM
    Arbeidstilsynet/The Norwegian Labour Inspection Authority
    Statens hus, Prinsens Gate 1
    7468 Trondheim
    Norway

Employers representative

Workers representative